Diş Çürüğü

Diş çürüğü, dişlerinizde biriken plaktan asit üretildiğinde oluşabilir. Plak birikmesine izin verilirse, diş çürüğü, diş eti hastalığı veya diş apseleri gibi dişlerin ucunda veya diş etlerinde irin toplanması gibi başka sorunlara yol açabilir.

Diş Çürüğü Belirtileri

Diş çürüğü, herhangi bir ağrıya neden olmayabilir. Bununla birlikte, diş çürüğünüz varsa şunları yaşayabilirsiniz:

Diş ağrısı: Sürekli ağrı veya ara sıra yaşanan ağrılar görülebilir.

Diş hassasiyeti: Sıcak, soğuk veya tatlı bir şey yerken veya içerken hassasiyet ya da ağrı hissedebilirsiniz.

Dişlerinizde görünen gri, kahverengi veya siyah noktalar.

Ağız kokusu.

Ağzınızda tatsız bir tat

Düzenli diş muayenesi yaptırmak da önemlidir. Yetişkinler en az iki yılda bir kez muayene yaptırmalı ve 18 yaşın altındaki çocuklar yılda en az bir kez muayene olmalıdır.

Diş Çürüğü Tedavisi

Diş çürüğünün tedavisi ne kadar ileri olduğuna bağlıdır.

Erken dönem diş çürümeleri için diş hekiminiz sizinle beslenmenizdeki şeker miktarı hakkında konuşacaktır. Florür, emayeyi güçlendirerek dişlerin korunmasına yardımcı olur ve diş çürümesine neden olabilecek plaklardan asitlere karşı daha dirençli hale getirir. Bu nedenle mutlaka florür içeren bir diş macunu ile dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir.

Diş hekiminiz dolgu tedavisi önerebilir. Bu, diş çürümesini gidererek, çürümenin olduğu bölgenin boşaltılması ve sonrasında doldurulması anlamına gelmektedir.

Diş çok fazla hasar görmüşse ve tamir edilemez hale gelmişse çekilmesi gerekebilir.

Diş Çürüğünü Önleme Yolları

Her ne kadar diş çürüğü yaygın bir problem olsa da, genellikle tamamen önlenebilir. Diş çürümesini önlemenin en iyi yolu dişlerinizi ve diş etlerinizi olabildiğince sağlıklı tutmaktır. Örneğin, şunları yapmalısınız:

 

Düzenli olarak diş hekiminizi ziyaret edin. Diş hekiminiz ağzınızın, dişlerin ve diş etlerinin durumuna göre ne sıklıkla muayene olmanız gerektiğini söyleyecektir.

Şekerli ya da nişastalı yiyecek ve içecekleri, özellikle öğünler arasında veya yatmadan önce tüketmekten kaçının. Bazı ilaçlar da şeker içerebilir, bu nedenle mümkün olduğunda şekersiz alternatifler aramak en iyisidir.

Dişlerinize ve diş etlerinize özen gösterin. Günde en az bir kez diş ipi ve diş arası fırçası kullanarak günde iki kez bir florürlü diş macunu ile dişlerinizi uygun şekilde fırçalayarak diş çürüklerini önleye bilirsiniz.

Sigara, dişlerinizi temiz tutmaya yardımcı olan tükürük üretimini engelleyebilir ve alkol, diş minesinin aşınmasına katkıda bulunabilir. Bu nedenle bu iki alışkanlığı azaltın ya da bırakın.

 

 

Hakkımızda görüşlerinizi yazın!

İletişim

ADRES: Halaskargazi Caddesi no: 165 Kat : 3 Şişli / İstanbul
Şişli - İstanbul
TEL: 0541 688 48 98
WHATSAPP: 0541 688 48 98
MAIL: info@sinancepeloglu.com