Diş Eti Çekilmesi

Pek çok insan dişleriyle ilgili problemlerden dolayı dişçiye gider. Ancak diş eti sağlığı da eşit derecede önemlidir. Diş etleri, daha savunmasız olan diş kökünü korur. Diş etleri kötü durumda ise dişlerin kendisi tehlikededir. Bu nedenle, dişlerinizin sağlığını korumak istiyorsanız diş etlerinize dikkat etmelisiniz.

Diş eti çekilmesinin nedenlerini açıklamadan önce, diş etleri ve işlevleri hakkında kısaca bir şey söylemek gerekir. Diş etleri diş köklerini saran epitel ve bağ dokusudur. Sağlıklı diş etleri tamamen dişlere tutturulur, sert ve pembedir. Ağızdaki yiyecek parçacıklarına ve bakterilere engel teşkil ederek diş köklerini zararlı etkilerden korurlar. Diş kökleri daha hassas, yani dış etkenlere daha az dirençlidir, çünkü yumuşaktırlar. Bu nedenle, sağlıklı diş etlerini korumak önemlidir.

Sağlıksız diş etlerinin tezahürlerinden biri diş eti çekilmesidir. Sürecin başında, bir diş taç artar, ancak tek belirti bu değildir.

Diş eti çekilmesinin en sık görülen belirtileri şunlardır:

Diş etleri ve dişler arasında boşluk oluşması

Kızarmış ve şiş diş etleri

Dokunduğunuzda diş etlerinin acıması

Dişleri fırçalarken diş etlerinin kanaması

Nefes kokması

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, diş hekimi ile iletişime geçmenin zamanı gelmiş demektir. Diş eti çekilmesi, başlangıç ​​aşamasındaysa, çok büyük bir problem olmaz. Ancak, ileri aşamalar diş kaybı gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Diş eti çekilmesine yol açan nedenler birden fazla olabilir. Önemli olan, diş eti çekilmesinin mutlaka bir diş eti hastalığına işaret etmediğidir.

Diş Eti Çekilmesine Neden Olan Alışkanlıklar

Dişlerin sert bir şekilde fırçalanması

Çok sert bir diş fırçası kullanmak

Sigara içmek

 

Hakkımızda görüşlerinizi yazın!

İletişim

ADRES: Halaskargazi Caddesi no: 165 Kat : 3 Şişli / İstanbul
Şişli - İstanbul
TEL: 0541 688 48 98
WHATSAPP: 0541 688 48 98
MAIL: info@sinancepeloglu.com