Hareketli Protezlerin Bakımı

Çıkarılabilir veya hareketli protezlerin temiz ve lekesiz olması için hastaların ellerinden gelenin en iyisini yapmak için özen göstermesi gerekmektedir. İyi bir hareketli protez bakımı için:

Yemek yedikten sonra protezleri çıkarın ve durulayın. Yiyecek artıklarını ve diğer parçacıkları gidermek için hareketli protezlere su uygulayın. Tezgahın üzerine veya lavaboya bir havlu yerleştirmek veya lavaboya biraz su koymak isteyebilirsiniz, böylece düşürürseniz protez dişler kırılmaz.

Protezlerinizi çıkardıktan sonra ağzınızı temizleyin. Dilinizi, yanaklarınızı ve damağınızı temizlemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası veya yumuşak bir diş fırçası kullanın. Kullanılıyorsa, kalan hareketli protez yapıştırıcısını diş etinizden çıkarın.

Protezlerinizi en az günde bir kez fırçalayın. Her gün protezlerinizi çıkarın ve yavaşça temizleyin. Yiyecekleri, plakları ve diğer kalıntıları çıkarmak için yumuşak kıllı bir fırça ve aşındırıcı olmayan protez temizleyicileri ile ıslatıp fırçalayın. Protez diş yapıştırıcısı kullanıyorsanız, kalan yapıştırıcıyı temizleyin.

Çoğu hareketli protezin diş şeklini korumak için nemli kalması gerekir. Protezleri suya ya da hafif bir diş ıslatma solüsyonuna gece boyunca kalacak şekilde yerleştirin.

Düzenli diş muayeneleri planlayın. Diş hekiminiz, protezlerinizi incelemek ve profesyonel olarak temizlemek için ne sıklıkta ziyaret etmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Gevşemiş bir dişiniz varsa diş hekiminizi ziyaret edin. Hareketli protezlerde bulunan dişler gevşerse derhal diş hekiminize başvurun. Gevşek protezler tahrişe, yaralara ve enfeksiyonlara neden olabilir.

Hakkımızda görüşlerinizi yazın!

İletişim

ADRES: Halaskargazi Caddesi no: 165 Kat : 3 Şişli / İstanbul
Şişli - İstanbul
TEL: 0541 688 48 98
WHATSAPP: 0541 688 48 98
MAIL: info@sinancepeloglu.com