Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi (endodonti), dişlerdeki enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir.  Enfeksiyon ağızda yaşayan ve dişi istila eden bakterilerden kaynaklanır.

Diş iki parçadan oluşmaktadır; Taç, ağızda görünen dişin üst kısmıdır. Kök, dişi yerine sabitler ve çene kemiğine uzanır. Dişler ayrıca şunlardan oluşur:

Mine: Sert dış kaplama

Dentin: Diş minesini destekleyen ve dişin çoğunu oluşturan daha yumuşak bir malzeme

Sement: Diş kökünün yüzeyini kaplayan sert bir malzeme

Diş özü: Dişin ortasındaki yumuşak doku

Kanal tedavisi yalnızca diş bakteriyel bir enfeksiyondan zarar gördüğünde gereklidir. Diş enfeksiyonunun belirtileri arasında şunlar bulunur:

Sıcak veya soğuk yiyecekler yerken veya içerken ağrı

Isırırken veya çiğnerken ağrı

Enfeksiyon ilerledikçe, bu semptomlar genellikle kaybolur. Daha sonra dişiniz iyileşmiş gibi görünür, ancak enfeksiyon aslında kök kanal sisteminden yayılmıştır. Sonunda diğer semptomlar ortaya çıkar:

Isırma veya çiğneme sırasında ağrı

Etkilenen dişin yanında diş etinin şişmesi

Etkilenen dişten sızan irin

Yüzün şişmesi

Enfekte olmuş dişi ağzınıza bırakmak durumu daha da kötüleşebilir. Ayrıca, dişinizdeki enfeksiyon ortaya çıkarsa, kanal tedavisi için daha az şans olabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök kanalındaki enfeksiyonu tedavi etmek için bakterilerin uzaklaştırılması gerekir. bunun için diş çekilebilir ya da kanal tedavisi uygulanabilir. Ancak öncesinde antibiyotik kullanımı gerekli olabilmektedir. Bakteriler yok edildikten sonra, kök kanalı doldurulacak ve diş bir dolgu ile kapatılacaktır . Çoğu durumda dişe yakın iltihaplı doku doğal olarak iyileşir.

Hakkımızda görüşlerinizi yazın!

İletişim

ADRES: Halaskargazi Caddesi no: 165 Kat : 3 Şişli / İstanbul
Şişli - İstanbul
TEL: 0541 688 48 98
WHATSAPP: 0541 688 48 98
MAIL: info@sinancepeloglu.com