Ortodonti Acil Durumlar

Ortodontik problemlerin birçoğu evde kendiniz tarafından çözülebilir. Sıklıkla karşılaşılan problemleri ve çözümlerini şöyle sıralamak mümkündür

Ağrı
İlk randevunuzda hasta koltuğunuzda oturduğunuz süreç içerisinde canınızı yakacak herhangi bir işlem yapılmayacaktır. Ancak braketler takıldıktan sonra en fazla 1 hafta devam eden hafif ağrılar olabilir.
Ağrının şiddeti ve süresi sizin vücudunuzun tepkisine ve ağrı eşiğinize göre değişir. Bu ağrılar bir aylık kontrollerin yapıldığı gün daha kısa süreli ve daha az olmak üzere tekrarlanabilir. İlk seansta ve sonraki kontrollerde ağrınız olursa ağrıyı geçirmek için bir ağrı kesici alabilirsiniz.Tuzlu su ile de yapılan ılık gargara da rahatlatıcı olur. Bunun için bir çay bardağına çay kaşığının ucuyla konacak bir miktar tuz yeterli olacaktır.

Braket ya da tüplerin batması:
Braketlerin ya da dişlerinize yapıştırdığımız diğer aparatların yanağınıza, dilinize ya da dudağınıza batması söz konusu olabilir. Bu duruma alışmanız biraz zaman alır. Genellikle ilk haftanın sonunda ağzınızda hiçbir şey yokmuş gibi hissedersiniz.
Bu bir aylık alışma periyodunu daha konforlu geçirmeniz amacıyla doktorunuz tarafından size ortodontik mum denilen sakız benzeri bir madde verilecektir. Bu mumdan elinizle mercimek büyüklüğünde bir parça koparıp, batan bölgeye denk gelen brakete yapıştırın.
Böyle bir uygulama sonucunda braketin köşeli olan kısımları yuvarlaklaşmış olacak ve batma hissi azalmış olacaktır. Ancak bu mumları tedavinin sonuna kadar kullanamazsınız. Dudak ve yanağınızın bu duruma alışması gereklidir. Yanınızda mumun olmadığı durumlarda bir sakız parçasıyla da aynı işlemi yapabilirsiniz.
İğne gibi batan bir yer olduğu takdirde doktorunuzu arayınız.

Kopan band ya da braket:
Eğer kopan braket hala ark teline bağlı durumda ise onu yerinden çıkartmak için çaba sarf etmeyin. Bir sonraki kontrolde doktorunuz eğer gerekli görürse braketi tekrar yapıştırır.

Ark telinin batması
Ark telinin çıkması ya da uzaması sonucunda yanağa ya da dudağa batması söz konusu olabilir. Ark teli en arkadaki dişin tüpünden çıkmışsa çıkan teli tekrar aynı yere yerleştirmeye çalışın. Teli tekrar aynı yerine takamıyorsanız o zaman temiz bir tırnak makası ile kesin ya da mum yapıştırın.
Bazen ark telini braketlere tutturduğumuz küçük tellerin uçları fırçalama esnasında yön değiştirerek yanağa ya da dudağa batar. Batmayı engellemek için bir kalemin ucundaki silgiyle teli ittirmeniz yeterli olacaktır. Ya da bu bölgeye yine mum koyabilirsiniz.

Dişlerde sallanma
Ortodontik tedavi ile kuvvete maruz kalmış tüm dişlerde tedavinin ilerleyen zamanlarında sallanma görülür. Bu normaldir. Tedavi bittikten sonra bu durum zamanla geçer.

Hakkımızda görüşlerinizi yazın!

İletişim

ADRES: Halaskargazi Caddesi no: 165 Kat : 3 Şişli / İstanbul
Şişli - İstanbul
TEL: 0541 688 48 98
WHATSAPP: 0541 688 48 98
MAIL: info@sinancepeloglu.com