Ortodonti Tedavi Yöntemleri

Sabit Ortodontik Tedavi

Dişlerin üzerine yapıştırılan “braket” denilen küçük kuvvet aktarıcılarla yapılan tedaviye sabit ortodontik tedavi denir. Adından da anlaşılacağı gibi braketler dişin üzerine ortodontist tarafından yapıştırılarak sabitlenir ve tedavi boyunca hasta tarafından çıkarılamaz. Braketler temel olarak metal ve seramik (porselen) olmak üzere iki gruba ayrılırlar. İki braket türünün de kendine göre avantajları olmakla birlikte her iki braket türü de erişkin ve çocuklarda etkin biçimde kullanılabilir. Braketler dişler üzerine yapıştırıldıkatan sonra “ark teli” ile birbirine bağlanırlar. Nikel ve titanyumun karışımından ileri teknoloji ile üretilen “şekil hafızalı” ark telleri dişleri istenilen şekle doğru getirmeye çalışır. Braketler dişlere uygulandıktan ve teller yerleştirildikten sonra dişler hareket etmeye başlarlar. İlk 72 saat dişlerde sıkışma, baskı, uyuşma, üst üste basamama gibi hisler olacaktır, bu hisler dişlerimizde ilk hareketin habercisidir. Bu dönemde yanaklarda ve dudaklarda küçük tahrişler izlenebilir. Ağız dokuları kısa zamanda teller ve braketlere alışacak ve rahatsızlıklarınız ilk hafta sonunda tamamen geçecektir.

Hareketli Apareyler

Akrilik damak kısmıyla ağızda tutunmayı sağlayan tellerden oluşan hasta tarafından takılıp çıkartılabilen apareylerdir. Bu apareyler basit diş hareketlerinin yapılmasında, çocuklarda dar çenelerin genişletilmesinde, bazı vakalarda sabit tedavi öncesinde tedaviye hazırlık veya tedavi sonrasında pekiştirme amacıyla kullanılırlar. Hareketli apareylerin takılma süreleri ortodontistiniz tarafından belirlenecektir.

Fonksiyonel Apareyler

Alt ve üst çenenin birbirine göre bozulan ilişkilerini (iskeletsel problemler) düzeltmek amacıyla ergenlik dönemi öncesinde küçük yaşlarda çoğunlukla hastaların kendilerinin takıp çıkarabildiği özel apareylerdir. Özellikle alt veya üst çenenin geride veya önde olduğu vakalarda sabit ortodontik apareyler ile birlikte kullanılır.

Ortognatik Cerrahi (Ortodonti+Cerrahi)

Ortodontik veya ortopedik tedavi ile düzeltilemeyecek vakalarda ortodontik tedaviye ek olarak cerrahi düzeltmelere başvurulur. Çene ve yüzde oluşan bozukluklar doğuştan olabileceği gibi, kaza ve hastalıklara bağlı olarak sonradan da ortaya çıkabilir. Çenelerin birbirine ve yüze göre uyumsuzluğu, hastalarda hem estetik hem fonksiyonel hem de psikolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır. Gelişen teknolojik uygulamalar ve plastik cerrrahi uygulamalar ile bu bozuklukların düzeltilmesi sağlanır.

Hakkımızda görüşlerinizi yazın!

İletişim

ADRES: Halaskargazi Caddesi no: 165 Kat : 3 Şişli / İstanbul
Şişli - İstanbul
TEL: 0541 688 48 98
WHATSAPP: 0541 688 48 98
MAIL: info@sinancepeloglu.com