Ağız Kokusu

Ağız kokusu, herhangi bir yaşta herkesi etkileyebilecek yaygın bir sorundur. Yaklaşık dört kişiden birinin düzenli olarak ağız kokusunun  olduğu düşünülmektedir.

Ağız Kokusunun Nedeni Nedir?

Ağız kokusuna neden olabilecek bazı şeyler vardır. Genellikle ağız hijyeni kötüdür. Ağzınızda bakteri birikirse, üretilen toksinler kokulu bir biçimnde nefes alıp vermenize neden olabilir.

Bakteriler ağızdaki yiyecek parçalarını ayırır ve hoş olmayan kokulu bir gaz çıkartabilir. Dişlerinizde  özellikle de bunların arasında kalmış herhangi bir yiyecek bakteri tarafından parçalanır ve bu da kötü kokuya neden olabilir.

Kalıcı ağız kokusu bazen diş eti hastalığının bir işareti olabilir. Soğan ve sarımsak gibi kuvvetli aromalı yiyecekler yemek, sigara içmek ve alkol almak da ağız kokusuna neden olabilir.

Bazen, bir enfeksiyon veya hastalıktan sonra veya bazı ilaç türlerinin alınması sonucu kötü koku oluşması da mümkündür.

Ağız Kokusunun Tedavisi ve Önlenmesi

Ağız bakımınızı geliştirmek, ağız kokusunu iyileştirmek ve tekrar olmasını önlemek için genellikle yeterlidir. Ağız sağlığınızı iyileştirmek için şunları uygulayın:

Günlük olarak diş ipi kullanın

Dişlerinizi ve diş etlerinizi düzenli olarak fırçalayın

Dilinizi düzenli olarak temizleyin

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

Diş hijyeninizi iyileştirmek için değişiklikler yaptıktan sonra hala kötü bir kokuya sahipseniz, önce diş hekiminize, diş hijyen uzmanınıza veya diş terapistinize başvurun. Araştırılması gereken tıbbi bir neden olabileceğinden, doktorunuzu da ziyaret etmeniz gerekebilir.

Tıbbi öneri ararken, soruna neyin neden olduğunu bulmayı zorlaştıracağınız için ağız kokunuzu saklamaya çalışmayın.

 

 

 

Hakkımızda görüşlerinizi yazın!

İletişim

ADRES: Halaskargazi Caddesi no: 165 Kat : 3 Şişli / İstanbul
Şişli - İstanbul
TEL: 0541 688 48 98
WHATSAPP: 0541 688 48 98
MAIL: info@sinancepeloglu.com