Diş Eksiklikleri Nelere Sebep Olur?

Diğer yaygın diş problemleri gibi, eksik dişler de tedavi edilmezse zamanla ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu nedenle, bir veya daha fazla dişi eksik olan bireylerin en kısa zamanda tedavi görmeleri önemlidir. Hem güzelliği hem de işlevselliği geri getirmek için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur.

Bir kişinin diş eksikliğinin birçok nedeni vardır. En sık görülen diş eti iltihabı ile ilişkili diş eti çürüklüğüdür. Zamanla çürüme için uygun şekilde bakım görmeyen dişler, eğer tedavi edilmezse gevşeyebilir ve düşebilir. Diş kaybını önlemenin en iyi yolu, düzenli olarak fırçalamak, diş ipi kullanmak, düzenli temizlik ve kontroller için dişçiyi ziyaret etmektir. Böylece diş kaybı meydana gelmeden önce çürük tespit edilebilir ve tedavi edilebilir. Eksik dişler ayrıca periodontal (diş eti) hastalığı da dahil olmak üzere diğer oral hastalıklarla da bağlantılı olabilir.

Bazı durumlarda, diş kaybına diş ya da diş eti de dahil olmak üzere çevre dokulardaki yaralanmalar neden olur. Bu yaralanmalar özellikle spor yapanlar arasında yaygındır, bu yüzden ağız ve yüz koruyucuları gibi uygun güvenlik ekipmanları giymek çok önemlidir.

Diş kaybından hemen sonra, birçok kişi diş ağrısı veya hassasiyet yaşar. Bununla birlikte, ağrının sorun olmadığı diş kaybı durumlarında bile en kısa sürede tedavi almak önemlidir. Diş kaybı yeme, konuşma ve zamanla daha da kötüleşebilecek diğer temel faaliyetlerde sorunlara neden olabilir. Sonunda, çenedeki kalan dişler eksik bir dişin bıraktığı boşluğu doldurma girişimi içinde yer değiştirmektedir. Ortaya çıkan çarpık dişler düzeltmek için ortodonti gerektiren ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca, her diş etrafındaki dişler tarafından desteklendiğinden, eksik dişler ağzın genel yapısını zayıflatabilir ve zamanla kötüleşebilecek ek diş kaybına veya yaralanmaya neden olabilir.

 

Hakkımızda görüşlerinizi yazın!

İletişim

ADRES: Halaskargazi Caddesi no: 165 Kat : 3 Şişli / İstanbul
Şişli - İstanbul
TEL: 0541 688 48 98
WHATSAPP: 0541 688 48 98
MAIL: info@sinancepeloglu.com