Diş Hassasiyeti

Diş hassasiyeti, belirli madde ve sıcaklıkla karşılaştığınızda dişlerde ağrı veya ağrı içeren yaygın bir diş sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Diş hassasiyeti söz konusu olduğunda, ağrı genellikle keskin ve anidir, ancak geçicidir.

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

Diş hassasiyeti için riskli grup yoktur ve bu durum herkesin başına gelebilir. En sık görülen belirtiler arasında dişlerde havaya, soğuğa, tatlıya, asitli veya sıcak yiyeceklere maruz kaldığında ani ve keskin bir ağlı oluşmasıdır. Bazı insanlar dişlerini fırçalarken ya da diş ipi kullanırken de diş hassasiyeti yaşayabilir.

Sağlıklı dişlerde, dış katman daha yumuşak olan altta yatan dentin tabakasını korur. Diş kökleri diş etleriyle korunmaktadır. Fakat eğer diş minesi aşınmışsa veya diş eti çekilmesi sorunu varsa, dentin açığa çıkar. Bu durum diş hassasiyetine neden olan dişler arasında açıklığa sebep olabilir.

Diş hassasiyetine katkıda bulunan bazı faktörler şunları içerebilir:

Çok sert fırçalamak veya sert kıllı bir diş fırçası kullanmak. Bu, diş minesi aşınmasına neden olarak dentinin açığa çıkmasına neden olabilir.

İltihaplı ve ağrılı diş eti dokusu diş kökünün açığa çıkmasına neden olabilir.

Dişlerin sıkılması (brukizm) diş minesinin aşınmasına neden olabilir.

Plak oluşumu.

Gargaraların uzun süreli kullanımı. Tezgah üstü bazı gargaralar asit içerir. Dentin bu asite maruz kalırsa, mevcut diş hassasiyetini daha kötü hale gelebilir ve ayrıca dentin tabakasına zarar verebilir.

Asitli yiyecekler de diş minesi aşınmasına neden olmaktadır.

Diş Hassasiyeti Tedavisi

Diş hassasiyeti hiçbir zaman tamamen ortadan yok olmaz. Belirtiler daha az olabilir veya bir süre için ortadan kalkabilir, ancak bir kişinin dişlerinin hassas olmasının nedenleri tamamen ortadan kalkmadıkça, hassasiyet yeniden gelir.

Diş hassasiyeti için çeşitli tedavi türleri mevcut olup, her diş hekiminin önerebileceği en çok tercih ettiği favorileri vardır. Herkes için işe yarayan tek bir tedavi seçeneğinin olmadığı bilinmelidir. Hassasiyet sebebinin doğru teşhisi, tedavide çok önemlidir. Hassasiyetin nedeni ele alındığında, seçilen tedavi ağrıyı azaltmada daha başarılı olacaktır.

Hakkımızda görüşlerinizi yazın!

İletişim

ADRES: Halaskargazi Caddesi no: 165 Kat : 3 Şişli / İstanbul
Şişli - İstanbul
TEL: 0541 688 48 98
WHATSAPP: 0541 688 48 98
MAIL: info@sinancepeloglu.com